Знаете ли за указа на Петър Първи за прехвърляне празнуването на Нова година от 1 септември на 1 януари? Тогава прочетете.
На 20 декември 1699 руският цар Петър Първи подписва указ за прехода на Русия към нов календар и отлагането на честването на началото на новата календарна година от 1 септември на 1 януари.
Цар Петър Първи |
С постановлението си Петър Първи заповядва на 1 януари 1700 да се украсят къщите с борови и смърчови клони по специални образци. В знак на забавление било задължително да се поздравяват един друг за Нова година и новото столетие. На Червения площад били организирани фойерверки, салюти от оръдия и пистолети, а на московчани било наредено да стрелят с мускети и да изстрелват ракети в близост до домовете си. На 6 януари тържествата завършили с шествие до Йордания.
Противно на стария обичай царят не следвал духовенството в богати дрехи, а застанал на брега на река Москва в униформа, заобиколен от полкове, облечени в зелени кафтани със златни копчета. На болярите и служещите било наредено да облекат европейски костюми - унгарски кафтани. И жените също трябвало да бъдат облечени в чуждоземни рокли.
Тези новогодишни обичаи се възприели в Русия доста бързо, защото по-рано през това време там се чествал един от най-любимите периоди на годината - Голямото зимно коледно време. И много стари ритуали, като весели карнавали, пързаляне с шейни, среднощно гадаене и танцуване около коледното дърво, се вписвали добре в ритуала за отбелязване на Нова година.
Оттогава до днес този празник е в руския календар.
За въпроси и предложения, моля, в коментарите.
Ще съм благодарна да оцените моя труд и гласувате за блога ми на:
Няма коментари:
Публикуване на коментар