В България село Жеравна е известно с разкошната си заобикаляща го природа. И с дървена архитектура от епохата на Българското национално Възраждане. И с множеството запазени народни занаяти.
Днес в Жеравна са запазени около 300 къщи, в които живеят по-малко от 500 души. Интересното е, че фасадите на къщите са ориентирани точно на юг.
Единственото училище в Жеравна е закрито наскоро и сега в него се помещава изложба на килими. Такива двулицеви вълнени килими са тъкани тук от незапомнени времена.
Занаятчиите продават килими, като ги окачват на оградите по калдъръмените улички. Толкова са разнообразни по шарки и цветове, че не можеш да намериш два еднакви.
Много старинни къщи в Жеравна са превърнати в музеи. Най-известна е къщата от 18-19 век на Сава Филаретов. Известният писател Йордан Йовков също е роден в Жеравна, а къщата му е музей, отворен за посетители.
Църквата Свети Никола, построена през 1828-34 е скрита зад каменна ограда.
В близост до входа е аязмо с лековита вода.
В църквата Свети Никола има колекция от уникални икони.
В двора на църквата под вековни липи майстор рисува дървени играчки пред погледите на туристи.
Всяка година Жеравна е домакин на фолклорен фестивал. Всички, които искат да посетят фестивала задължително трябва да са облечени в български национални носии.
Жеравна е много тихо и спокойно място, където гостите се посрещат с национални ястия и народна музика.
in English
За въпроси и предложения, моля, в коментарите.
Ще съм благодарна да оцените моя труд и гласувате за блога ми на:
Няма коментари:
Публикуване на коментар