Музика придружава всички български празници и делници, в радост и тъга. Българинът пее, дори когато плаче. Този музикален импулс е допринесъл за създаването на песни за всеки повод от живота - обреди, бране на грозде, жътва, сенокос. Българската песен, ако я слушате внимателно, е най-вече една солова песен. Песента звучи с един глас, дори ако тя се пее от двама.
Тъй като българският народ има древни славянски корени, а следователно имат и много народни обичаи: поднасяне на хляб и сол с мащерка и червено вино, като червеният цвят символизира здраве.
Специално място в България заемат различни празници, които също не минават без музика. Най-популярният и любим празник на България е Нова година с шумно карнавално шествие на кукери. Трифонов ден - е ритуал, с който се подрязва лозата. През есента, когато се прибира реколтата, в селата на България се срещат и събират много близки и сънародници. Всичко това се извършва с весели песни и големи празненства.
Националните дрехи българи са цветни и разнообразни. Фолклорните фестивали задължително включват народни танци, винаги в национални носии. Дамски костюм - черна вълнена рокля с дълбоко деколте и светла престилка, с бяла риза под нея.
Българите са много приятелски настроени и гостоприемни хора. А близостта на езика и религията на българите и руснаците дават възможност да се разберем по-добре един с друг.
Няма коментари:
Публикуване на коментар