Първите библиотеки са били само частично библиотеки, защото били съставени в голямата си част от непубликувани записи, а те обикновено се смятат за архивни сбирки.
Археологическите разкопки от древните градове-държави на Шумер разкриват стаи в храмове, пълни с глинени плочки с клинописно писмо. Тези архиви били направени предимно от записи на търговски транзакции и инвентарии, като само някои от документите се отнасяли до теологична материя, исторически записи и легенди. Такива са и управническите и храмови записи върху папирус в Древен Египет.
Най - ранните открити частни архиви са били пазени в Угарит. Угарит е древен град в Сирия, разположен близо до днешния град Латакия. Достига своя разцвет между 1450 пр.н.е. и 1200 пр.н.е., когато поддържа дипломатически и търговски отношения с Египет и Кипър.Там най - вероятно съхраняваната кореспонденция и инвентарии, текстовете и митовете са били пазени за по-скоро за преподаване на нови клинописи.
Частните или персонални библиотеки, състоящи се от нелитературни и литературни книги се появяват за първи път в Гърция, (за разлика от институционалните записи пазени в архивите), като първите от тях датират от 5 век преди Христа. Библиотеките съдържали пергаментни свитъци (Пергамум) или папирусни свитъци (Александрия). Имало е едва няколко държавни или царски библиотеки, като Александрийската Библиотека, които били отворени за образованата публика, но като цяло колекциите били частни.
Няма коментари:
Публикуване на коментар